Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej ustawa o zwalczaniu COVID-19) podmiot, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiaru czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19 (art. 15g).
Podmiot uprawniony do uzyskania pomocy
Podmiotami uprawnionymi do uzyskania pomocy są:
- przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
- organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
którzy spełniają dodatkowo następujące przesłanki:
1. wystąpił w takim podmiocie spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 rozumiany jako spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
- nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających, z okresu po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, lub
- nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów
z miesiąca poprzedniego.
2. podmiot nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku (z wyjątkiem przypadku zawarcia umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub uzyskania decyzji w sprawie spłaty zadłużenia);
3. wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe.
Pomoc finansowa na rzecz ochrony miejsc pracy
Wynagrodzenie dla pracowników objętych przestojem ekonomicznym może być dofinansowane w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalny wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie nie przysługuje jednak do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Wynagrodzenie pracownika, któremu obniżono wymiar czasu pracy może być dofinansowywane do wysokości połowy wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Dofinansowanie nie przysługuje jednak do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Podmiotom wskazanym na wstępie przysługują również środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy, od przyznanych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników w ramach przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
Okres przysługiwania pomocy finansowej
Świadczenia oraz środki na rzecz ochrony miejsc pracy przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od miesiąca złożenia wniosku.
Stan prawny na dzień 16 maja 2020 roku.