Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę może nastąpić zgodnie z art. 42 § 4 kodeksu pracy na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym.
Powierzenie innej pracy niż określona w umowie
Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Powierzenie pracownikowi innej pracy na okres dłuższy niż trzy miesiące w roku kalendarzowym wymaga albo akceptacji pracownika na porozumienia zmieniające warunki pracy albo wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w trybie art. 42 § 1-3 kodeksu pracy.
Dorozumiane zawarcie porozumienia zmieniającego warunki pracy
Należy jednak zwrócić uwagę, jeżeli po upływie trzymiesięcznego okresu powierzenia obowiązków innych niż określone w umowie o pracę pracownik nadal wykonuje obowiązki pracownika delegowanego i stan ten akceptuje, to można przyjąć, że doszło, w sposób dorozumiany do zawarcia porozumienia zmieniającego warunki pracy (art. 60 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).
Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2023 r. I PSK 11/23 oraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2010 roku I PK 155/09.
Stan prawny na dzień 15 listopada 2023 roku